DomovBlogNovinkyAko efektívne vyčistiť žalúzie nielen pred Vianocami

Ako efektívne vyčistiť žalúzie nielen pred Vianocami

Chránia náš interiér pred priamym slnečným svetlom. Pomocou nich šikovne regulujeme intenzitu slnečných lúčov, ktorým dovolíme vniknúť dnu. Vďaka nim si vytvárame akúsi svoju vnútornú bublinu a únik pred zvedavými pohľadmi susedov. Prispievajú k nášmu pokojnému spánku a to najmä vtedy, ak je mesiac v splne a my sa nepokojne prevaľujeme z boku na bok. Sú dokonca dizajnovým prvkom nášho interiéru. A napriek tomu, ich údržbu si nielen pred Vianocami nechávame na poslednú chvíľu. A pritom ich čistenie nemusí byť taká náročná úloha, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako vyčistiť žalúzie, aby sme sa nezapotili? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád. 

Ako vyčistiť žalúzie efektívne a rýchlo

Mastnota, prach, zlepená špina. Presne toto nás čaká, ak si na čistenie vnútorných žalúzií spomenieme až na Vianoce. Hrubá vrstva prachu, ktorú na nej po roku nájdete ide dole veru len ťažko. V ideálnom prípade, ak je to len trocha možné, nenechajte veci zájsť do extrému. A na vaše žalúzie si spomeňte pri každom väčšom upratovaní počas roka. Vyhnete sa tak doslova zažratej špine, na ktorej údržbu budete potrebovať oveľa viac času.  

Najprv vysajte povrchový prach
Najrýchlejší spôsob, ako zbaviť vaše žalúzie prachu je povysávať ich. Je vhodné, ak ich povysávate minimálne 2x mesačne. Zabránite tak usadzovaniu prachu a prípadným mastnotám na povrch lamiel. Použite na to ale nadstavce, ktoré sú určené na vysávanie prachu a čalúneného nábytku. Pripojte k vysávaču mäkkú kefu na prach a pri vysávaní držte spodnú koľajnicu rolety napnutú. Pohybujte sa vodorovne pozdĺž žalúzií a pomaly čistite zľava doprava. Opakujte pozdĺž každej lamely v opačnom smere. Keď skončíte, otočte lamely opačným smerom a znova vyčistite každú lamelu. Nezabudnite vysávať pri nízkom výkone, aby ste materiál žalúzií neznehodnotili. 

Použite handričku, vlažnú vodu a bežný saponát

Ako vyčistiť žalúzie na oknách? Jednoducho. Pokiaľ sa o ne staráte pravidelne, bude vám s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť bežný domáci saponát na umývanie riadu, vlažná voda a handrička. Najprv postupne prejdete všetky lamely z jednej strany. Následne, po presušení pretočíte na druhú stranu a postup zopakujete. Pokiaľ sa predsa len vyskytnú miesta s polepenými zostatkami prachu, ktoré sa čistia ťažšie, použite jemnú zubnú kefku a krúživými pohybmi odstráňte neželané nečistoty. 

Potrebujú vaše žalúzie hĺbkovú očistu?

Pokiaľ ste čistenie vnútorných žalúzií zanedbali tak, že ich čistenie vlhkou handričkou je nadľudská práca, budete ich musieť dať dole. V tomto prípade ich najlepšie očistíte vo vani so saponátom. Venujte osobitnú pozornosť pokynom od výrobcu, aby ste si nesprávnou manipuláciou žalúzie nezničili. Ide hlavne o dĺžku, ktorú strávia vo vode a riziko spojené s koróziou. Nenamáčajte ich preto dlhšie, ako 20 minút. Po tejto dobe očistite handričkou všetky nečistoty a opláchnite čistou vodou. Teraz by to už malo ísť rýchlo. Pred opätovným nasadením na okná ich nezabudnite dôkladne vysušiť. 

Pozor na agresívne čistiace prostriedky

Agresívnym saponátom sa pri čistení vnútorných žalúzií vyhýbajte. Váš bežný prostriedok, napríklad na umývanie riadu, alebo mydlová voda sú úplne postačujúce. Okrem toho, že agresívne prostriedky by mohli poškodiť povrchovú vrstvu žalúzií, nie sú priateľské k prírode a už vonkoncom k vašej pokožke. 

Premýšľate nad úplnou výmenou vašich vnútorných, alebo vonkajších žalúzií? Nechajte si poradiť od nás. Kontaktujte nás telefonicky, alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Radi vám pomôžeme s výberom a vypracujeme cenovú ponuku. 

PEKI elektro s.r.o.

Sledujte nás

Zavrieť
Open chat
Dobrý deň,
Môžeme vám pomôcť?