DomovMeranie sieťky na okná: Návod ako na to

Meranie sieťky na okná: Návod ako na to

Keďže sieťky sa prikladajú na rám z vonkajšej strany, merajte ho vždy otvorené! Pri meraní nás budú zaujímať nasledovné parametre: šírka | výška | hĺbka.

1. Meranie šírky

Rám okna môže byť v priebehu rokov prehnutý alebo inak deformovaný, jeden rozmer preto nepostačí. Aby ste predišli nepresnostiam, šírku sieťky si merajte v 3 pozíciách:

  1. na spodku,
  2. v strede,
  3. na vrchu.

Merajte vždy od hrany rámu na jednej strane k hrane rámu na protiľahlej strane.

Po zmeraní všetkých 3 rozmerov by ste do úvahy mali brať vždy najmenšiu hodnotu a odčítať od nej ešte približne 2 mm. Nebojte sa, ešte stále nám ostane rezerva na založenie sieťky.

2. Meranie výšky

Jeden rozmer výšky nám úplne postačí. Avšak, znova platí, že sieťka môže rokmi zmeniť tvar. Ak si preto nie ste istí, zmerajte ju na jednej strane a prípadne aj v strede. 

Od tejto hodnoty následne odčítajte 2 mm a rozmery pre výrobu sieťky na vaše okno máte hotové.

3. Meranie hĺbky

Sieťku musíme o okno prichytiť aj tzv. obrtlíkmi. Nakoniec preto nezabudnite odmerať hrúbku rámu aj s tesniacou gumou.

POZOR na odvodňovacie kanáliky!

Plastové okná a drevené eurookná majú na spodnom ráme lištu odvádzajúcu vodu, ktorú je potrebné zarátať do rozmerov.

Zatiaľ čo šírku a výšku meriate rovnako ako v prípade klasického okna, hĺbku musíte pomerať dvakrát:

  1. Na hornej strane rámu merajte od vonkajšej hrany rámu po stred vnútorného dorazového tesnenia.
  2. Na spodnej strane rámu s odvodňovacím kanálikom zmerajte rozmer od vonkajšej hrany rámu po stred vnútorného dorazového tesnenia a prirátajte hĺbku odvodňovacieho kanálika.

Ako zmerať sieťku proti hmyzu na dvere?

Postup merania sieťky proti hmyzu na dvere je podobný ako pri oknách. Balkónové dvere meriame vždy otvorené! Zaujímať nás bude veľkosť otvoru dverí, to znamená rozmedzie medzi rámami. K šírke a výške dverí je však potrebné pripočítať 40 mm, pričom výška sa meria od spodnej časti sieťových dverí do vami zvolenej výšky.

Pánty je možné namontovať na ktorúkoľvek stranu, t.j. pravú alebo ľavú. Pri objednávaní nezabudnite udať stranu, na ktorej chcete mať pánty namontované. Na sieťových dverách zaberie pánt približne 20 mm a magnet 17 mm. Zároveň skontrolujte, či rám balkónu vytŕča zo steny aspoň 35 mm. Tie sú potrebné na namontovanie pántov, ktoré zaberajú 15 mm.

Zameranie sieťky proti hmyzu na dvere je úplne jednoduché a zvládne to naozaj každý! Nezabúdajte však, že rozmery je potrebné merať vždy pri otvorených oknách a dverách a najlepšie z vonkajšej strany! V prípade, že máte k oknám a dverám lepší prístup zvonku, napr. menšie okná v pivničných priestoroch alebo vo firmách, môžete ich zamerať aj zvonku.

PEKI elektro s.r.o.

Sledujte nás

Zavrieť
Open chat
Dobrý deň,
Môžeme vám pomôcť?