DomovBlogNovinkyVypadla Vám doma elektrina? Neviete čo ďalej?

Vypadla Vám doma elektrina? Neviete čo ďalej?

Každý z nás už zažil tú nešťastnú situáciu, keď doma vypadne elektrika. Elektrickú energiu využívame každý deň, preto tvorí dôležitú súčasť našich životov. Vďaka elektrike robíme bežné veci, ako je varenie, kúrenie, osvetlenie domácnosti a podobne. Avšak môže nastať deň, kedy z nejakého dôvodu vypadne elektrika napríklad v prípade zlého počasia, plánovaných odstávok, alebo technickej poruchy.

Čo robiť ak vypadne elektrika?

V prvom rade je potrebné zistiť, či sa jedná o problém iba Vašej domácnosti, alebo je postihnuté celé sídlisko, mesto. Skontaktujte sa so susedmi či aj im vypadla elektrická energia. Taktiež môžete skontrolovať či sa na stránka dodávateľa elektrickej energie nenachádzajú oznamy o výpadku.

Vypadla elektrika na celom sídlisku?

  1. Pravdepodobne všetko osvetlenie v domácnosti je na elektriku, preto je dobré mať vždy po ruke záložné zdroje osvetlenia napr. baterky, sviečky, lampáše.

3. Ak vypadla elektrika v zimnom období – udržujte teplo. Zabezpečte, aby do miestnosti neprenikal chlad. Prineste si deky, paplóny, teplé oblečenie. Ak máte krb, využite ho.

4. Chladničku a mrazničku zbytočne neotvárajte. Udržujte v nich chlad, aby sa Vám potraviny nepokazili.

5. Informujte sa, ak je výpadov v celej oblasti – od susedov, cez mobilný telefón, aby ste mali prehľad a boli dostatočné informovaný o situácií. Pravdepodobne elektrická energia bude opätovne čoskoro spustená.

Nefunguje Vám elektrika doma? U susedov, ale funguje?

V takomto prípade je dobré postupovať nasledovne:


1. Dbajte na bezpečnosť. Odpojte všetky elektrické spotrebiče a zariadenia, vypnite svietidlá, vypínače. Aby nenastali nešťastné života ohrozujúce situácie vypnite hlavný vypínač elektrického pripojenia v domácnosti.

2. Skontrolujte poistky a spúšťače. Mohlo sa stať, že Vám vyhorela poistka. Otvorte skrinku s poistkami a skontrolujte, či niektorá nezhorela. Ak áno, vymeňte ju.

3. Preverte či sa jedná o výpadok iba v jedenej miestnosti, alebo v celej domácnosti.

4. Elektriku Vám mohol vyhodiť aj jedenej zo spotrebičov, uistite sa, že žiadna zásuvka nie je poškodená.

5. Vyhľadajte odbornú pomoc – elektrikára, ktorý má potrebné vedomosti a nástroje na vyriešenie danej situácie.

Záver:

Výpadok elektriky je nepríjemná situácia, ktorá sa môže stať každému z nás. V prvom rade je dobré nepodliehať panike. Ďalej je potrebné mať dostatočné osvetlenie, udržať teplotu v miestnosti, rozumne nakladať s potravinami a byť informovaný o situácií. Ak však vypadla elektrika iba u Vás doma a neviete si rady je dôležité kontaktovať šikovného elektrikára vo Vašom okolí.

Ak máte akékoľvek problém s  elektrikou neváhajte nás kontaktovať.

PEKI elektro s.r.o.

Sledujte nás

Open chat
Dobrý deň,
Môžeme vám pomôcť?