DomovBlogNovinkyŽalúzie alebo rolety? Je medzi nimi vôbec rozdiel?

Žalúzie alebo rolety? Je medzi nimi vôbec rozdiel?

Či už bývate v byte alebo rodinnom dome, s veľkou pravdepodobnosťou máte na oknách niečo, čím tienite. Niekto má rolety, niekto žalúzie, niekto závesy či záclony, ktoré buď takmer alebo vôbec neprepúšťajú denné svetlo a v horúcich, letných mesiacoch zabezpečujú v interiéri príjemný chládok.

Ďalším veľmi dôležitým aspektom roliet a žalúzií je aj istá ochrana nábytku či podláh pred farebnou nestálosťou spôsobenou práve dlhodobým vystavením slnečnému žiareniu. 

Nepriepustnosť slnečného či mesačného svitu je dôležitá hlavne v noci, keďže v úplne tmavej a chladnejšej miestnosti bude mať váš spánok neporovnateľne vyššiu kvalitu ako vo svetlejšej a vykúrenej. No a to znamená, že vy budete svieži, zdraví, plní energie a výkonnejší.

Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aký je vlastne medzi žalúziami a roletami rozdiel? Teda okrem dostupných farieb a rozdielnych cien. Je vôbec nejaký?

Rozhodne je a rovno niekoľko. Všetky si prejdeme a vysvetlíme v dnešnom článku.

 Žalúzie vs. rolety. Dilema?

Vôbec nemusí byť ak poznáte výhody a nevýhody oboch. Začnime žalúziami.  

Dnešné moderné žalúzie sú ideálnym riešením pred slnkom ako i mesačným svitom. Dokážete si vďaka nim celkom dobre kontrolovať a upravovať koľko svetla a tým pádom aj tepla vám bude do interiéru prenikať či už počas dňa ale aj noci. Široká ponuka umožňuje  dokonca aj moderné a veľmi inovatívne riešenia žalúzií, ktoré sa takto jednoducho stanú novým dizajnovým prvkom vašej domácnosti. Sú rovnako vhodné do bytov, domov či administratívnych priestorov. Najmä v Bratislave a okolí, kde je sústredených veľmi veľa ľudí a rovnako aj administratívnych budov. 

Delia sa na dve základné skupiny:

 1. Vnútorné horizontálne žalúzie
 2. Vertikálne vnútorné žalúzie

Žalúzie sú v dnešnej dobe a najmä v interiéroch veľmi žiadané. Je to hlavne kvôli ich rýchlej montáži, jednoduchému ovládaniu a širokej škále farieb. Je možné inštalovať ich aj do drevených okien aj do ich plastových variantov. 

 Hlavné výhody sú:

 • Praktická slnečná ochrana
 • Rýchla inštalácia
 • Nízke náklady 

Samozrejme, tak ako všetko aj moderné žalúzie majú svoje nevýhody. Výhody ich však mnohonásobne prevyšujú.  Hlavnou nevýhodou žalúzií je ich veľká náchylnosť na poškodenie.  Preto ak už doma žalúzie máte alebo sa pre ne ešte len rozhodujete, zaobchádzajte s nimi vždy s citom.  

Vertikálne vnútorné žalúzie sa nápadne podobajú na záclony ale v schopnosti tieniť slnečné svetlo sú oveľa výkonnejšie. Sú mimoriadne obľúbené medzi zákazníkmi najmä vďaka vysoko dizajnovému prevedeniu a efektivite. Dajú sa použiť nielen na tienenie ale aj na zaujímavý spôsob predelenia miestnosti. 

Prejdime teda na druhú časť časť článku, vonkajšie hliníkové rolety. 

Rolety sa používajú na vonkajšej strane okien. Vonkajšie hliníkové rolety sú excelentnou tieniacou technikou a to vďaka ich maximálnej efektivite. Môžete s nimi pracovať podľa aktuálneho želania a potreby tienenia.

Ak máte izby, ktoré často využívate na oddych orientované na západ či juhozápad tak určite zvážte ich kúpu. Hlavným dôvodom je aby ste zabránili prílišnému prehrievaniu miestností. 

Hliníkové rolety tiež poslúžia aj v prípade nepriaznivého počasia. Pokojne otvorte okno, stiahnite roletu a môžete sa spoľahnúť, že miestnosť vyvetráte bez toho, aby by vám napršalo dovnútra. 

Pozrime sa teda na zopár výhod a nevýhod roliet:

Medzi hlavné výhody vonkajších hliníkových roliet jednoznačne patria:

 • Tepelno izolačné vlastnosti
 • Zvukovo izolačné vlastnosti
 • Schopnosť zachytávať teplo, ktoré sála z vonku
 • Inštalácia na rôzne veľkosti okien
 • Ponuka rôznych farebných prevedení

No a teraz aj tie nevýhody:

 • Nie je možné rolety namontovať na atypicky tvarované okná
 • Nutný stavebný zásah
 • Obtiažnejšia ovládateľnosť 

Toto sú dva najzákladnejšie spôsoby tienenia v kanceláriách, domoch či bytoch. 

 Sieťky proti hmyzu

Sú tu však ešte sieťky proti hmyzu. Tie zrovna na tienenie veľmi neslúžia, no dokážu zázraky v ochrane našich interiérov, nervov a stien počas letných mesiacov kedy je vysoký výskyt hmyzu, hlavne komárov každodennou a mimoriadne otravnou realitou. Sieťky proti hmyzu sú medzi zákazníkmi extrémne obľúbené. Dôvod je jednoduchý. Jednoducho fungujú. Rovnako ako žalúzie a rolety aj sieťky proti hmyzu na okná či dvere majú niekoľko rôznych druhov. 

Poďme teda na to:

 • Pevné sieťky na okná: Sú pevnou súčasťou okna, nedajú sa vybrať a výhodou je ich vysoká efektivita a široký farebný výber.
 • Vkladacie okenné sieťky: Ich výhodou je jednoduchá a rýchla montáž a čistenie. 
 • Strešné rolovacie sieťky: Jednoduchá a pohodlná manipulácia. Dokážete ich ovládať aj jednou rukou. Ideálne pre strešné okná.
 • Posuvné dverové sieťky: Tento typ dvierok je výhodný najmä vďaka svojej elegancii, modernosti a vysokej funkčnosti.
 • Dverové sieťky: Najúčinnejší spôsob ako zabrániť dotieravému hmyzu aby si spolu s vami užíval výhody vášho interiéru. Kontaktujte nás a radi vám poradíme tie najvhodnejšie pre váš príbytok.
 • Rolovacia sieť: Jednoduchá manipulácia, efektívna ochrana proti hmyzu a vysoká estetickosť. To sú hlavné výhody rolovacích sieťok od nás.

Verte, že vieme o čom hovoríme (a píšeme). 

V oblasti tieniacej techniky expertami. Napokon zákazníkom sme inštalovali sme vyše 1100 žalúzií, 970 roliet a máme viac ako 1400 spokojných zákazníkov.  Pôsobíme v Bratislave a jej blízkom okolí takže radi prídeme aj do vášho domu, bytu či administratívnych priestorov aby sme s vami bezplatne konzultovali vaše potreby a požiadavky. 

Viac informácií o nás ako i našu ponuku a recenzie našich zrealizovaných prác si pozriete tu

Záver

Práca s elektrikou nie je úplná sranda, treba mať na pamäti, že elektrina môže aj zabíjať. Keď robíte čokoľvek s elektrinou a nie ste si 100% istý, radšej zavolajte kvalitného a spoľahlivého elektrikára pre Bratislavu a okolie, ktorý vám poradí a navrhne realizáciu a cenový odkaz prác. Dôležité je aj dodržanie termínov prerábky. 

PEKI elektro s.r.o.

Sledujte nás

Open chat
Dobrý deň,
Môžeme vám pomôcť?